دولت به دنبال فرار از پاسخگویی

دولت به دنبال فرار از پاسخگویی

واکنش نمایندگان مجلس:دولت با ترمیم کابینه به دنبال برون‌رفت از اشکالات این سه حوزه و فرار از پاسخگویی به ناکامی‌ها است.

نماینده اردستان در گفت‌وگو با فارس در زمینه تغییر 3 وزیر دولت یازدهم، اظهار کرد: برکناری این سه وزیر را یک نوع تطهیر برای دولت و برون‌رفت از اشکالات موجود در این سه حوزه می‌دانم.
حجت‌الاسلام سید صادق طباطبایی‌نژاد تصریح کرد: در حوزه آموزش و پرورش وزیر مربوطه در حال استیضاح بود و مشکلاتی مخصوصاً در زمینه صندوق فرهنگیان به وجود آمده بود.
طباطبایی‌نژاد ادامه داد: همچنین شاهد ایرادات و اشکالات گسترده در مورد وزارت فرهنگ و ارشاد و ضعف‌هایی در مورد وزارت ورزش و جوانان بوده‌ایم.
وی با اشاره به مشکلات اقتصادی و اجتماعی در جامعه، خاطرنشان کرد: باید به جای تطهیر دولت از ناکامی‌ها و کار سیاسی به دنبال عملکرد اقتصادی و اجتماعی بودند.
وی همچنین گفت: این تغییرات در حقیقت بیشتر مربوط به بحث فرهنگ می‌شود و بازه زمانی زیادی برای نتیجه دادن می‌طلبد، این چند ماهی که تا پایان دولت یازدهم فرصت دارند قطعاً هیچ کار غیرسیاسی‌ نمی‌توانند انجام دهند.
طباطبایی‌نژاد این تغییرات را سیاسی و انتخاباتی دانست و گفت: معرفی این سه نفر برای تصدی پست وزارت که نتوانستند رأی مثبت مجلس قبل را بگیرند، یک نوع تاکتیک دفاعی در مقابل اتهامات وارده به دولت است و در راستای رفع مشکلات مردم نیست.
وزرای پیشنهادی
 خسته و سیاست‌زده هستند
نماینده مردم رباط‌کریم نیز درباره سه گزینه پیشنهادی رئیس‌جمهور به مجلس برای وزارتخانه‌های آموزش و پرورش، فرهنگ و ارشاد اسلامی و ورزش و جوانان گفت: این سه گزینه یک بار در مجلس محک خورده‌اند و موفق به اخذ رأی اعتماد نشده‌اند.
حجت‌الاسلام حسن نوروزی سه گزینه پیشنهادی به مجلس را نیروهایی خسته و سیاست‌زده معرفی کرد و اظهار داشت: ما معتقد به حضور نیروهای جوان و غیر‌سیاست‌زده و جدا از فتنه در دولت هستیم.
دولت باید درباره فساد 8000 میلیاردی پاسخگو باشد
اسدالله عباسی نماینده رودسر و املش نیز گفت: از آنجا که فساد صندوق ذخیره فرهنگیان در زمان مسئولیت آقای فانی صورت گرفته است منطقی این بود که خود او پاسخگوی این تخلف باشد.
وی با اشاره به اینکه بنا بود فانی در جلسه استیضاح به سؤالات درباره اختلاس هشت هزار میلیارد تومانی از صندوق ذخیره فرهنگیان پاسخ گوید، اظهار داشت: حال که آقای فانی دیگر برای استیضاح به مجلس نمی‌آید پاسخگوی اختلاس در صندوق ذخیره فرهنگیان خود رئیس‌جمهور خواهد بود.
عباسی گفت: هر چند که وزیر جدید می‌تواند عنوان کند این اختلاس در زمان مسئولیت من صورت نگرفته است اما خود آقای روحانی می‌بایست که پاسخگوی مسائل و مشکلاتی که در صندوق ذخیره فرهنگیان پیش آمده است باشد.
پیشینه وزرای پیشنهادی
 در اختیار نمایندگان قرار نگرفته است
نماینده مردم ارومیه نیز با اشاره به معرفی 3 وزیر پیشنهادی آموزش‌ و پرورش، ورزش و جوانان و فرهنگ و ارشاد اسلامی از سوی دولت به مجلس گفت: انتظار داشتیم دولت معیشت و مسائل اقتصادی را در اولویت کار خود قرار دهد و به این بخش توجه بیشتری داشته باشد، اما حال هم که بحث جوانان و هنرمندان را در اولویت قرار داده، هنوز رزومه‌کاری وزرای پیشنهادی در اختیار نمایندگان قرار نگرفته است.
نادر قاضی‌پور افزود: از آقای رئیس‌جمهور می‌خواهیم با هیئت ‌رئیسه و کمیسیون‌های تخصصی مجلس تعامل بیشتری داشته باشد تا تنشی در جامعه ایجاد نشود.
نماینده ارومیه اظهار داشت: ما خواهان رعایت خطوط قرمز از سوی وزرای پیشنهادی هستیم و هر یک از این وزرا باید پشت تریبون مجلس از حزب منحله مشارکت بیزاری جسته و فتنه 88 را محکوم کنند و این موارد جزو خطوط قرمز ما به ‌شمار می‌رود، آنها باید اعلام کنند تبعیت کامل از ولایت مطلقه فقیه دارند.
همسو بودن با دولت
 معیار فراکسیون امید!
نمایندگان پنج فراکسیون مجلس گزینه‌های پیشنهادی دولت برای وزارتخانه‌های ورزش و جوانان، فرهنگ و ارشاد اسلامی و وزارت آموزش  ‌و پرورش را در تیتر امشب شبکه خبر سیما بررسی کردند.
بهرام پارسایی نماینده مردم شیراز و سخنگوی فراکسیون امید گفت: سلطانی‌فر با دولت همسو است و همسو بودن با دولت یکی از معیارهای فراکسیون امید است.
محمدعلی پورمختار عضو فراکسیون ولایت مجلس نیز گفت: در ابتدای دولت یازدهم صالحی امیری برای پست وزارت ورزش و جوانان معرفی شد اما موفق به کسب رأی اعتماد نشد.
وی افزود: با توجه به اهمیت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، وی برای اخذ رای اعتماد، با اما و اگر‌هایی مواجه خواهد شد. اینکه چه برنامه‌هایی را برای رفع دغدغه‌های فرهنگی کشور ارائه می‌دهد مهم است و وی به فراکسیون ولایت دعوت می‌شود تا به سؤالات این فراکسیون پاسخ دهد.
پورمختار همچنین گفت: عقب‌ماندگی آموزش و پرورش تاریخی است و نیاز به شخصی داریم تا به صورت جهادی مشکل ساختاری این وزارتخانه را حل کند و آقای دانش آشتیانی توان این موضوع را ندارد.
وی ادامه داد: ایشان نقش بسیار جدی در موضوع فتنه داشتند و با توجه به اینکه انقلابی‌گری و تعهد برای فراکسیون ولایت بسیار مهم است لذا نظر این فراکسیون نسبت به آقای آشتیانی، منفی خواهد بود.
جبار کوچکی‌نژاد رئیس ‌فراکسیون گردشگری مجلس نیز در ارتباط تلفنی با این برنامه درباره گزینه‌های پیشنهادی دولت گفت: نمایندگان مجلس شورای اسلامی و جامعه خیلی تعجب کردند که چرا از مردودین مجلس نهم به مجلس دهم معرفی شدند.
وی افزود: با توجه به شناختی که از آقایان صالحی امیری، سلطانی‌فر و دانش آشتیانی داریم از دولت، بسیار گله‌مند شدم که با اینکه آموزش  ‌و‌ پرورش پر از نیروهای باتجربه و پرتلاش است چرا یک فرد غیرفرهنگی را معرفی کرده است.
کوچکی‌نژاد ادامه داد: با توجه به آسیب‌هایی که از زمان فانی به وزارت آموزش و پرورش وارد شد، باید یک نیروی قدرتمند دارای اطلاعات وسیع در زمینه آموزش و پرورش معرفی می‌شد تا مجلس به او رأی می‌داد.
وی گفت: معتقدم رأیی که مجلس خواهد داد بسیار پایین است و دولت باید به سرعت در گزینه‌های خود تجدید نظر کند.
جنتی مسئولیت اتفاقات رخ داده
 در وزارت ارشاد را به عهده گرفت!
خبر دیگر این که مراسم خداحافظی و تودیع علی جنتی وزیر ارشاد دولت یازدهم صبح دیروز در سالن سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد.
علی جنتی وزیر مستعفی دولت یازدهم در مراسم خداحافظی با کارمندان ساختمان بهارستان در وزارت ارشاد با اذعان به این که «وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نتوانست بسیاری از دغدغه‌های رهبری در حوزه فرهنگ را مرتفع کند» به ائمه جمعه و دلسوزان فرهنگی حمله کرده و گفت: سیاست ما در وزارت ارشاد ادامه دوره اصلاحات بود!
به گزارش فارس، وزیر مستعفی دولت یازدهم گفت: من سعی کردم از روز اول بگویم که گذشته را فراموش کنید و به مانند دوره اصلاحات که به اهالی فرهنگ و هنر احترام می‌گذاشتند ما نیز قصد داریم به شما احترام گذاریم، سعی‌مان هم همین بود تا آنها را دلگرم کنیم. اعتماد فرو ریخته را بازسازی کنیم و امیدها را زنده نگه داریم و خوشحالیم امروز اهالی سینما، مطبوعات، رسانه و اهالی قلم با امید بسیار فعالیت می‌کنند.
وزیر مستعفی دولت یازدهم همچنین ضمن اعتراف به اینکه مجموعه ما در ارشاد نتوانسته بسیاری از دغدغه‌های رهبری در حوزه فرهنگ را مرتفع کند گفت: اگر 10 سال دیگر هم می‌ماندم با همین معاونین کار می‌کردم. به این مطالب توجه نکنید که سایت‌ها می‌نویسند که «باید دید کدام یک از معاونین، فلانی را به استعفا کشاند». مسئولیت آنچه در ارشاد رخ داد بر عهده بنده است، این دوستان همراهی کردند تا سیاست‌های دولت تدبیر اجرا شود، همه خدمت کردند.استعفای وزراء تغییر کابینه عدم پاسخگویی واکنش نمایندگان مجلس

ارسال شده در مورخه : سه شنبه، 4 آبان ماه، 1395 توسط berenjas

 
نام شما: [ کاربر جدید ]

نام شما : 
ایمیل شما : 
نظر:
کد امنیتی
کد امنیتی

  [ بازگشت ]